Лозя

  1. Начало
  2. Лозя

Сийуайнс Спирит АД е собственик на лозя в две локации в България - 130 дка, предимно с Мускат Отонел, в землището на с. Лесичово, Пазарджик и 15 дка със Сира и Малбек в землището на с. Сива река, Свиленград

Лесичово

По-голямата част от 134-те декара лозя са млади - 3-4 годишни, които тепърва влизат в плододаване, но компанията също така възстановява стари насаждения със сорта мускат отонел (над 50-годишни), а притежава и около 20 дка с добре развити 10-11-годишни лози в активно плододаване. Основният сорт е Мускат Отонел, но компанията инвестира и в запазване и възстановяване на стари, ендемични български сортове. Така единият от парцелите представлява своеобразна лозарска библиотека с насажденията си от Рубин, Мавруд, Тракийска слава (кръстоска на Памид с Мавруд), Черноморски еликсир (кръстоска на Димят и Мискет).

Климат

Релефът е равнинно-хълмист със средна надморска височина от 290 м.Климатът е преходно-континентален. Зимата се характеризира с лека снежна покривка, мека е, със средни температури около 1ºС. Лятото е слънчево и прохладно със средни температури около 22ºС. Река Тополница пресича селото в долното си течение и е водещ фактор за мекия микроклимат, допринасящ за пълното и навременно плодозреене на гроздовете.

Тероар

Лозята са разположени по ниските, хълмисти склонове на Средна гора, върху алувиални и канелени горски почви. Надморската височина тук е 250-350м, а изложението на насажденията обуславя равномерното огряване от слънцето. Главната водна артерия, протичаща през територията на община Лесичово, е река Тополница. Бентът на реката до самото село, се използва като водосбор на водите от язовир “Белмекен“, които чрез канала Момина Клисура-Лесичово-Стряма се подават към язовир “Пясъчник“. Изградените шест микроязовира и развитата канална мрежа създават добри възможности за напояване.

Площ
134 дка
Сорт грозде
Мускат Отонел
Година на засаждане
1970-2017
Среден добив от дка
300-800 кг

Сива Река

Сива река се намира в една от най-южните и топли точки на България, в близост до границата с републики Турция и Гърция. Река Марица, втората по големина река на България, след р. Дунав, преминава в непосредствена близост и обуславя тероара на региона, тъй като нейното поречие носи средиземноморското влияние върху климата. 10 декара сира и 4 декара малбек са насажденията на Сийуайнс Спирит, а целта е производство на висококачествени червени вина.

Климат

Сива река попада в континенталната средиземноморска климатична област, със забележимо влияние на мекия в температурно отношение приморски район на Егейско море, който минава по коритото на река Марица. Най-характерните белези на този тип климат са топлото лято и меката зима, малката годишна температурна амплитуда, есенно-зимният максимум на валежите и липсата на устойчива снежна покривка. Тези климатични условия са изключително подходящи за отглеждане на земеделски култури.

Тероар

Регионът е един от най-топлите региони на страната. Средните годишни температури варират между 12,6°C и 13,6°C. Средните юлски температури са между 22-24°C, а средните януарски температури се колебаят от 0 до 1-2°C над нулата. Регионът се характеризира и с голяма продължителност на слънчево греене - 2240-2249 часа годишно, с максимуми за месеците юли и август. Почвите са предимно алувиално-ливадни, които се характеризират с дебел хумусен хоризонт, като ежегодно натрупват минерални вещества. Благодарение на топлите въздушни маси, идващи от Егейско море по поречието на р. Марица, късните пролетни застудявания и слани са рядкост, както и ранните есенни мразове и слани. Друга особеност на тероара е липсата на бързи и крайни промени във времето. Всичко това обуславя подходящите условия за специфичните сортове грозде, характерни за по-южните части на Франция - сира и малбек.

Площ
16 дка
Сорт грозде
Сира, Малбек
Година на засаждане
2017-2019
Среден добив от дка
500-600 кг

Работа с природата

Вярваме в работата със, а не срещу природата - прилагаме органични практики в лозарството и щадящи техники в производството. Не използваме пестициди и хербициди, а подхранването става чрез оборска тор и затревяване в междуредията.