Оранжева феерия от вкусове и аромати
Древна технология в съвремието
Въпреки че добива повече популярност в последните години и особено през 90-те години на миналия век в страни като Италия и Словения, оранжевото вино (orange wine) не е вино, което се прави по новооткрита технология. Това всъщност е един от най-древните начини за производство на вино в света. Играта на думи в английския език може да внесе смущение за назапознатия (почти по подобие на rose, което не е вино от рози) - orange е портокал, но и оранжев, което на практика указва цвета на виното, с типичен наситен кехлибарен оттенък. До този цвят се стига благодарение на начина на производство - оранжевото вино се прави по технология за производство на червено вино, но от бели сортове грозде - т.е. с по-продължителен контакт с ципите, и влиза в категорията “бели вина”.
Производство - традиционно и модерно
Грузинците са царе на този тип вино и се славят с най-автентичните методи за производство - ферментация в заровени в земята квеври (големи глинени съдове) и контакт с ципите на гроздето за дълъг период от време. Този контакт може да продължи от няколко дни до няколко месеца и пряко се отразява на дълбочината и наситеността на цвета, както и на добрата структура във вкуса поради екстракцията на повече танини от семките и ципите на гроздето. Тази технология за винопроизводство е призната от UNESCO и позволява естественото протичане на алкохолната ферментация без добавяне на култивирани дрожди, а единствено с наличната микрофлора на гроздето, т.нар. диви дрожди.
Оранжево морето, оранжево небето
Цветът на виното се влияе от технологията, която се използва по време на целия процес по производството. Не се добавят оранжеви пигменти или корички от портокали, всички нюанси в чашата са резултат от екстракцията на багрилна материя от ципите на гроздето, от температурните режими използвани по време на ферментацията и мацерацията (“кисненето”), но също и от степента на излагане на кислород. Колкото по-дълго е задържането в контакт с ципите и твърдите части на гроздето толкова таниновата структура е по-изразена, а цветът по-наситен. Ароматите в повечето случаи стават по-дълбоки и комплексни, а виното по-стабилно във времето.
Неповторим вкус и аромат
За любителите, които са свикнали бялото вино основно да се характеризира с плодов аромат и с цвят, наподобяващ този на водата, оранжевото вино може да бъде изненадващо преживяване и дори предизвикателство. То никога не е “леко” и “свежо”, напротив - обикновено е комплексно, многопластово, с добра структура на вкуса и богата палитра от аромати на сушени плодове, билки, подправки и дори понякога може да се долови усещане за умами. Това го прави изключително подходящо както за самостоятелна консумация, така и за съчетаване с различни храни.
Оранжевото вино не се възприема еднозначно от всеки винен любител и в повечето случаи е причина за поляризация на мненията. Със сигурност обаче заслужава да му се отдаде нужното внимание, време и разбиране. То също като едно комплексно червено вино се развива в чашата и поддържа интереса на потребителя.
Ако все пак прецените, че не е по вашия вкус, просто изберете това, което на вас ви харесва - виното е въпрос на личен избор и предпочитания и за щастие има достатъчно разнообразие в стиловете.
Наздраве!